Masáž sa odporúča takmer každému
 
Kedy je masáž vhodná?
Kedy sa masáž odporúča?
 
Masáž sa odporúča prakticky každému, kto nemá niektoré z kontraindikovaných ochorení. Okrem toho sa však klasická masáž odporúča aj:
 
- pri rekonvalescencii po ťažkých chorobách
- pri chronických reumatických ochoreniach
- pri hemiplegii a paraplegii
- po niektorých úrazoch a operáciách, pretože urýchľuje vstrebávanie výronov krvi a hojenie rán
- pri ochoreniach pohybového aparátu
 
Manuálna lymfodrenáž sa odporúča:
 
- pri bolestivých pooperačných stavoch
- pri posttraumatických stavoch, pretože sa podieľa na zmierňovaní bolesti
- pri zatvrdnutých jazvách
- pri hojacich sa ranách - podporuje proces hojenia
- na zlepšenie obranyschopnosti organizmu
Kedy sa masáž neodporúča?
 
Masáž je príjemná forma relaxácie a jednoduchý spôsob, ako dosiahnuť celkové uvoľnenie. To platí pre človeka, ktorého zdravotný stav je relatívne v poriadku. Sú však ochorenia, pri ktorých sa masáž neodporúča. Ide predovšetkým o tieto ochorenia a stavy:
 - horúčkovité, akútne zápalové a infekčné ochorenia alebo vôbec stavy, keď je podozrenie, žeby o takéto ochorenie mohlo ísť
- stav mimoriadnej únavy alebo vyčerpania
- nádorové ochorenia (alebo len so súhlasom ošetrujúceho lekára)
- krvácavé ochorenia
- pokročilá ateroskleróza
- pokročilá osteoporóza
- ochorenia žlčníka a močových ciest
 
Manuálna lymfodrenáž sa špeciálne neodporúča aj pri bronchiálnej astme, pri ochoreniach štítnej žľazy, hypotónii (znížení svalového tonusu) a pri opuchoch ľadvinového a pečeňového pôvodu.
 
Masáž by ste takisto nemali absolvovať hneď po výdatnom jedle a tiež vtedy, keď ste v časovej tiesni, pretože účinky masáže by mali ešte nejaký čas po jej vykonaní v pokoji doznievať.
 
Aj vo vašom vlastnom záujme je dobré ešte pred masážou informovať masérku, ak máte nejaké chronické ochorenie. Hoci by aj nešlo o kontraindikované ochorenie, masérka môže masáž prispôsobiť vášmu zdravotnému stavu.
 

masáž u zákazníka masáže doma Bratislava v Bratislave masáže vo firme masáže večer masáž masáž relaxačná masáž thajská masáž masáž doma masáž hlavy masáž nôh reflexná masáž celotelová masáž masáž v Bratislave masáž okolie Bratislavy manuálna lymfodrenáž medová masáž